Najtrudniejszy i najfajniejszy zawód na świecie

Do tego zawody nie potrzeba doświadczenia, bo jego z czasem  się nabywa.

Nabyte doświadczenie bardzo pomaga.

Do tego zawodu wymagana jest odpowiedzialność i czułe serce.

Ponadto potrzebna jest cierpliwość, empatia, odporność na stres, wrażliwość, asertywność, wytrzymałość, komunikatywność.

Ten zawód wykonuje się 24 godziny na dobę.

W tym zawodzie trzeba być psychologiem, nauczycielem, mentorem, sportowcem, kucharzem, „prawie, że pediatrą”, stylistką, logistykiem.

I choć powyższe umiejętności dobrze mieć, to nie  ma znaczenia wykształcenie, a tym bardziej pochodzenie, wiek… hm…  ma.

Wynagrodzenie to radość i uśmiech dziecka.

Tak. Mowa tu o zawodzie: mama. I choć dzisiaj jest Dzień Dziecka, czyli dzień każdego, bo  dzieckiem każdy z nas był, jest i będzie (o czym przypomniała mi dzisiaj mama, która zadzwoniła do mnie z życzeniami 😆 🙂 😀 ) to skupię się na roli mamy. Roli trudnej i wyjątkowej. Roli, która daje dużo radości,  czasem przerasta, daje też dużo satysfakcji, która czasem powoduje łzy szczęścia a czasem łzy smutku.  Bo to właśnie mama jest niezwykle ważna dla dziecka, a jakość relacji matki z dzieckiem decyduje o psychicznym i emocjonalnym rozwoju dziecka. Praca mamy to praca, z której się nie wychodzi. Często kończymy swoją pracę zawodową zamykając drzwi firm i nasze myśli skupiamy na czymś innym. Praca mamy trwa dzień i noc. Nawet, gdzie dziecko jest w szkole, na obozie czy treningu myśli  mamy krążą wokół niego.

Bóg nie mógł być wszędzie, dlatego stworzył mamę. M. Arnold

Warto być mamą. Cudownie usłyszeć słowa od dziecka: kocham Cię, powtarzane niemal codziennie. Cudownie jest usłyszeć: moja mama jest najlepsza na świecie. Wtedy wiesz, że spełniasz się w tej roli, a zawód mamy wykonujesz bardzo dobrze, bo to nie jest praca, to jest czysta przyjemność. Praca jest interesowana, miłość do dziecka bezinteresowna. I tak, jak każdą ludzką miłość na tym świecie trzeba zdobywać pokonując różne przeszkody, trzeba na nią zasłużyć, tak miłość matki dostaje się bez zdobywania. On po prostu jest.

Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar. Odepchnięta wraca. To miłość macierzyńska. J.I. Kraszewski

Oglądając zmagania córki na turnieju tenisowym, biegnąc asekurując synka przy nauce jazdy na rowerze, słuchając melodii granej na koncercie córki, czytając z synkiem jego wymyślone historie, przemierzając miasto z treningu na trening, z wywiadówki na wywiadówkę, z sklepu do sklepu wiem, że choć zmęczenie i troska  dają w kość, to zawód mamy jest najcudowniejszy na świecie. Bo mama to taka dziwna osoba, która może zmęczyć się wieloma rzeczami, ale nie zmęczy się byciem mamą. Do tego każdą czynność dziecka potrafi zamienić w sukces. Dla niej każdy sukces dziecka, czy to mały czy duży jest wielki. Bo dla niej ten mały człowieczek jest najbardziej wyjątkową istotą na świecie.

Tylko matka może oglądać z takim samym przejęciem proces wchłaniania, trawienia i pierwszą kupkę swojego dziecka, co jego świadectwo maturalne, dyplom uniwersytecki, czy też pismo powiadamiające o przyznaniu mu nagrody Nobla.

  Halina Auderska.

Mówi się, że współczesnej kobiecie brakuje czasu, by być dobrą matką, wychowawczynią i opiekunką, by dawać wsparcie i racjonalnie kontrolować działania dziecka. I powiem wam, że niestety trzeba organizować czas tak, aby go nie zabrakło na wspólne chwile z dzieckiem. Bo to, co możemy najlepszego dać dziecku każdego dnia …… i nie tylko na Dzień Dziecka, to wspólne spędzanie czasu, miłość i zainteresowanie, wsparcie i bycie z nim. I tego właśnie dzieciom dzisiaj życzę.

Aneta

Please follow and like us:
0

19 komentarzy

 • Klaudia 1 czerwca 2018 at 08:36

  No cóż, to zawód nie dla mnie 🙂 Przynajmniej na razie 🙂 Pozdrawiam

  Reply
 • ola 1 czerwca 2018 at 08:46

  też jestem mamą i też pracuję na etacie 24/24 godziny, ale lubię to:)

  Reply
 • Honorata 1 czerwca 2018 at 09:31

  Bóg nie mógł być wszędzie, dlatego stworzył mamę. I oby te słowa dotyczyły każdej z mam! Bo niestety trafiają się wyjątki.

  Reply
 • Pomysłowa 1 czerwca 2018 at 09:52

  Najtrudniejszy zawód świata? Zdecydowanie tak 🙂

  Reply
  • Renata 1 czerwca 2018 at 21:03

   Bycie matka to jeden z najpiękniejszych, ale i najtrudnuejszych zawodów świata 😊

   Reply
 • Julia 1 czerwca 2018 at 10:37

  Piękny wpis i świetny morał.

  Reply
 • Patryk Tarachoń 1 czerwca 2018 at 12:01

  Słyszałem, że miesięczne zarobki matki powinny wynosić powyżej 2 000 zł. Moim zdaniem to i tak mało, moja mama to powinna naprawdę dostawać hołdy każdego dnia.

  Reply
 • Iwona 1 czerwca 2018 at 12:22

  Coś o tym wiem ☺️sama jestem mamą dwójki cudownych chłopców 😊🙂🙂

  Reply
 • Patrycja Witkowska 1 czerwca 2018 at 12:32

  Super wpis ! Masz racje ! Najtrudniejszy i najcudowniejszy zawód w życiu!
  http://patrycjawitkowska.pl/radosc-ludzie-zdjecia/

  Reply
 • fluffybook 1 czerwca 2018 at 14:42

  Miło czytać takie posty! Ciepło się robi na sercu <3

  Reply
 • krystynabozenna 2 czerwca 2018 at 06:08

  Mama niestety musi być jak Bóg :-)))

  Reply
 • Kasia | wysmakowane.pl 2 czerwca 2018 at 06:46

  Całe moje życie się zmieniło o 180 stopni odkąd zostałam mama i nie oddam tego za żadne skarby świata!

  Reply
 • Laura 2 czerwca 2018 at 09:23

  Piękny wpis swietnie napisane

  Reply
 • Olusiek 2 czerwca 2018 at 12:47

  Bycie mamą jest najtrudniejszym zawodem i mam nadzieje, ze kiedyś podołam 😉

  Reply
 • Iza | QualityTest.pl 2 czerwca 2018 at 13:04

  Trudny to zawód, nie każdy jest w stanie mu podołać, ale na pewno przynosi sporą satysfakcję – taką mam nadzieję, bo nie wiem 😉

  Reply
 • www.NaturalnieAndzia.pl 2 czerwca 2018 at 14:48

  Świetny wpis. Wchodząc na bloga zastanawiam się o jaki zawód Ci chodzi.

  Reply
 • krystynabozenna 2 czerwca 2018 at 15:31

  Mama to mama , jest jedyna na całym świecie 🙂
  i zawsze kocha swoje dziecko 🙂

  Reply

Leave a Comment

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Przejdź do paska narzędzi